Jak opravit alu kola - praktické rady a postup

12.01.2017 | placená inzerce

Pokud máte na svém voze kola z lehkých slitin, jistě jste se již setkali s problémem, že nevypadají tak, jako v době koupě. Může za to i běžný provoz, jelikož poškrábat, nebo jinak poškodit se mohou třeba tím, že parkujete blízko obrubníku, stejně jako tím, že použijete levnější sněhové řetězy, které povrch disku poškrábou. Je jasné, že když už jste investovali nemalé peníze do jejich kvality a dokonalého vzhledu, chcete, aby si ji zachovali. Existují kvalifikované autoservisy, který se věnují OPRAVĚ ALU DISKŮ, na které se můžete obrátit, nebo se spolu s námi podívejte na návod, jak opravit kola, aby byly opět dokonalé.

Co vše je k domácí opravě potřeba?

Pamatujte, že běžná poškození můžete celkem jednoduše opravit sami, v domácích podmínkách. Stačí k tomu mít několik základních věcí. Naprostou samozřejmostí je brusný papír o třech typech. Ideální volbou je 800, 1 200 a 1 600. Co dalšího je třeba si opatřit, to je speciální alu tmel, který je určený právě na hliníková kola a jejich opravy. Dále je to technický benzín, plnič ve spreji a samozřejmě to nejdůležitější, což je barva. A to jak barva základní, tak i barva ve spreji. A to v odstínu, jakou vaše disky měly, nebo jaký odstín požadujete. Dále je to už jenom bezbarvý lesklý lak a soupis potřebných věcí končí.

Je třeba odstranit stávající vrstvu laku

Krok, který je naprosto nezbytný a bez kterého se neobejdete. Je třeba vzít nejhrubší brusný papír a snažit se odstranit stávající vrstvu laku. A to tak, že na kolech uvidíte, že budou působit zcela matným efektem. Tímto tato nejnamáhavější část práce končí. Důležité je postupovat pomalu a obezřetně, abyste nevynechali jakýkoliv záhyb, nebo jakoukoliv část alu disku. Jakmile máte alu kola dokonale obroušeny hrubým papírem, vezměte si do ruky i jemnější a opět pokračujte stejným způsobem. Povrch by měl být dokonale hladký.

S rýhami a škrábanci si poradíte snadno

Jakmile máte disk připravený k opravě, je třeba ho důkladně odmastit. Můžete sice použít i jarovou vodu, ale více se hodí technický benzín. Také pamatujte na to, že kola musí být dokonale suchá. Teprve v tuto chvíli začněte nanášet alu tmel. A to na všechna místa, která potřebujete opravit. Jsou to místa, kde vlivem provozu vznikly různé rýhy a škrábance. Po aplikaci tmelu ho nechte dostatečně zaschnout a poté opět použijte brusný papír a zarovnejte opravovaná místa. A to tak, aby byla vodorovně se zbývající plochou.

Aplikujeme plnič a základní barvu, a pokračujeme lakováním

Oprava jako taková byla úspěšně provedena a tak je třeba jít do finální fáze. Nejprve je nutné aplikovat plnič. I zde počkáme na to, až uschne. V tu chvíli je dobré ještě jedno přebroušení, a to velmi jemným brusným papírem. Naším cílem je tímto krokem skutečně eliminovat i ty nejdrobnější škrábance. Jakmile je tento krok hotový, může dojít k nanesení základní barvy. I u té čekáme, až uschne.

Nyní už přichází na řadu barva. Tu aplikujeme hned v několika vrstvách a vždy neopomeneme zajistit dostatečné ztvrdnutí. Pokud jsme s vrstvou barvy spokojeni, aplikujeme jako finální vrstvu bezbarvý lak. Tím je oprava alu kol hotova a ty jsou připraveny opět k umístění na automobil.

Co nezvládneme svépomocí?

Je jasné, že tento postup lze zvládnout doma. Samozřejmě pokud si chcete ušetřit čas a starosti, je možné se obrátit na profesionála. Toho je navíc nezbytné oslovit ve chvíli, kdy je vaše kolo ohnuté, nebo je viditelná jiná deformace. Tento problém už svépomocí neopravíte. Profesionál však ano a tak se s drahými disky rozhodně nemusíte rozloučit. Více o profesionálních postupech při řešení problémů se dozvíte na webu jednoho z profesionálů, a to na UNITED-C.cz. zde jsou popsány metody oprav, stejně jako máte možnost si svou konkrétní také objednat.

Aktuálně píšeme

Zákonné požadavky pro detekci plynů v garážích | 04.12.2023

Rozdíl mezi komplexním pojištěním a havarijním pojištěním | 19.10.2022

Studio Pininfarina se vrací k výrobě aut, chce vyrábět tři modely | 18.05.2020

BAZAR LUXUSNÍCH VOZŮ

do
do

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2014 | Copyright © 2006 - 2024 | Kontakt

TipCars.com - nabídka autobazarů

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK

TOPlist