Turbodmychadlo ve vozidlech

28.03.2015 | placená inzerce

Už jste někdy při akceleraci slyšeli takový jemný pískot od motoru? Už to poznáte? Z reklamy na některý závodní speciál by to mohlo být patrné. Jedná se o turbodmychadlo, prvek, který se podílí na zvýšení výkonu motoru. Pokud se o něm a jeho využití chcete dozvědět něco více, čtěte dál

Z čeho se skládá

  • dmychadlová (sací) část – její pomocí dochází k nasávání vzduchu, jeho stlačení a dodání do spalovacího motoru.

  • ložiska – touto částí je zajištěno uložení, chlazení a také mazání rotačních skupin

  • turbína – tato poslední část zajišťuje pohon turbodmychadla. Turbína je poháněna výfukovými plyny, které vycházejí z motoru.

Výkon turbodmychadla

Nárust tlaku je měřen v pascalech nebo barech. Turbodmychadlo dosáhne až 80% účinnosti. 100% nárustu výkonu nelze dosáhnout pomocí výfukových plynů kvůli vzniku zpětných plynů. V automobilovém průmyslu turbodmychadla zvyšují tlak v motoru o 0,8 baru. Ten se přitom začíná zvyšovat od 2 500 otáček za minutu. Samotné turbodmychadlo se otáčí rychlostí 10 000 – 150 000 otáček za minutu.

Repasovaná turba

Aby vám turbo dlouho vydrželo, je potřeba s ním pracovat obezřetně. Pokud jste absolvovali dlouhou jízdu, nechejte ještě pár minut běžet motor před vypnutím. Umožníte tak řádné dochlazení turbodmychadla. Jestli toto neuděláte, snadno může dojít k přepálení oleje, který potom snadno poškodí turbo. Proto jej pravidelně nechejte prohlédnout v servise, případně proveďte repas. Repasovaná turba zakoupíte v místech, kde se na ně specializují.

Poruchy

Pokud nemá váš motor správný výkon, na vině je zřejmě vadné turbo. Nejčastější příčinou jsou nízké mazací vlastnosti, nedodržený technologický postup při výměně filtrové vložky nebo také nečistoty v lopatkách. Náhradní a repasované díly kupujte od odborníků, kteří vědí, jak provést repasi správně. Při špatné manipulaci by mohlo dojít k nevratnému poškození turba. Poté by bylo nutné zakoupit nové či repasované.

Náš tip na závěr: Nový WANDLER z Jungheinrich Slovensko se nebojí těžké práce ani náročných terénních podmínek.

Aktuálně píšeme

Zákonné požadavky pro detekci plynů v garážích | 04.12.2023

Rozdíl mezi komplexním pojištěním a havarijním pojištěním | 19.10.2022

Studio Pininfarina se vrací k výrobě aut, chce vyrábět tři modely | 18.05.2020

Komentáře ke článku

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vožit nový komentář
pátý den v týdnu

BAZAR LUXUSNÍCH VOZŮ

do
do

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2014 | Copyright © 2006 - 2024 | Kontakt

TipCars.com - nabídka autobazarů

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK

TOPlist