Vyznejte se ve značení pneumatik

11.07.2016 | placená inzerce

Porozumět značení na pneumatikách je důležité z důvodu bezpečnosti i pohodové jízdy. Správný rozměr pneumatik totiž zajistí krátkou brzdnou dráhu a přilnavost v zatáčkách. Rozměr pneumatiky také podstatně ovlivní spotřebu paliva u vašeho vozu.

Každá pneumatika unikátní číselný kód, který se skládá z několika důležitých parametrů. Jak tento údaj rozklíčovat si ukážeme na běžné letní pneu 205 55 R16 94V.
Číslo 205 značí šířku pneumatiky v milimetrech. Rozměr kolem 200 mm lze považovat za standard pro většinu osobních vozů. Pokud se rozhodnete například pro rozměr letní pneumatiky 225 45 R17, můžete očekávat lepší jízdní vlastnosti, ale vyšší spotřebu paliva. U extrémně širokých pneumatik si dejte pozor i na aquaplaning. Protože široká pneumatika hůře odvádí vodu, budete si za deště muset dávat větší pozor. Užší pneumatiky v šíři 185 nebo 195 mm vodu odvádí lépe, ale zase jsou méně stabilní v zatáčkách.

Druhé číslo, které je u naší vzorové pneumatiky 55, označuje výšku bočnice pneumatiky v procentech, vzhledem k její šířce. Nízkoprofilové pneumatiky sice vypadají dobře, ale hůře tlumí nerovnosti. Dobře si proto rozmyslete, jestli se pohybujete převážně ve městě a po dálnicích. S nízkoprofilovými pneumatikami si totiž moc neužijete jízdu po rozbité okresní silnici nebo štěrkové cestě. Obecně se za nízkoprofilové považují pneumatiky, které mají poměr výšky bočnice k její šířce menší než 40 %.

Zkontrolujte rozměr kol v technickém průkazu

Abyste poznali, na jak velká litá kola nebo plechové disky je pneumatika vhodná, hledejte v kódu písmeno „R“ a číslici. R značí radiální pneumatiku a číslo značí vnitřní průměr pneumatiky např. 16” (palců). Posledním údajem je váhový a rychlostní index. Kód 94V udává, že pneumatika může být zatížena maximálně 670 kg. Písmeno „V“ označuje maximální rychlost 240 km/h.
Rozměry pneumatik vybírejte v první řadě podle zápisu ve velkém technickém průkazu. Na svém voze nesmíte mít jiné obutí, než připouští doporučený údaj u vašeho vozu. Pokud však i přesto chcete pořídit kola větší, nechte si od prodejce vystavit typový list, se kterým zajdete na evidenci vozidel. Nová kola vám zapíší do technického průkazu.

zdroj foto: extralevne-pneu.cz a pixabay.com

Aktuálně píšeme

Zákonné požadavky pro detekci plynů v garážích | 04.12.2023

Rozdíl mezi komplexním pojištěním a havarijním pojištěním | 19.10.2022

Studio Pininfarina se vrací k výrobě aut, chce vyrábět tři modely | 18.05.2020

BAZAR LUXUSNÍCH VOZŮ

do
do

Vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2014 | Copyright © 2006 - 2024 | Kontakt

TipCars.com - nabídka autobazarů

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK

TOPlist